Z KUŞAĞI OY VERMEYİ DENİYOR! Sığınmacılar mı Enflasyon mu? I AB TESTİ

  görünümler 94,375

Onedio

Onedio

Gün önce

YORUMLAR: 486
Nisa Kibar
Nisa Kibar 24 gün önce
Kadının ona eğitimsiz demesine rağmen adamın sen soruyu yanlış anlamışsın galiba diye gayet kibar cevap vermesi
Ayşe
Ayşe 20 gün önce
Aynen. Nezaket ve üslup eğitimini tam almış bir beyefendi olmalı . Çok taktir ettim
İsmetcan Tüfekçibaşı
İsmetcan Tüfekçibaşı Aylar önce
Birine eğitimsiz demektense fikrinin yanlış olduğunu düşünüyorum diye belirtmen daha hoş olurdu heleki insanların izlediği bir sosyal medyada. Ama sonuç olarak ergen çağında olur böyle küçük hatalar.
Hermione.
Hermione. 5 gün önce
+
Ebru Pillera
Ebru Pillera 12 gün önce
Evet biraz sert bi tepki olmus 😏
selin güner
selin güner 15 gün önce
@Skillet zaten o kız beni çok tilt etti
Kübra Boy
Kübra Boy 16 gün önce
@Kübra terbiye ve ahlağın temelinde yatan faktörlerden biriside eğitim zaten. Eğitim denilince akla gelen tek şey okul, matematik, fizik, kimya, biyoloji olmasın bu arada. Aileden aldığın terbiye ve yetiştirme tarzıda bir eğitim çeşididir. Çevrenden aldığın eğitimde öyle. Ki aslına bakıldığı zaman yaşamın ta kendisi tamamen bir eğitim. Burda Önemli olan nokta bunun ne seviyede alındığı. Eğitimsiz veya eğitim seviyesi düşük bir insan çoğu zaman cahil olarak adlandırılıyor. Cahil bir bireyden ahlaki olarak düzgün davranışlar beklenmez. İyi bir eğitim alan kimse ahlaki açıdan da gelişmiş olur zaten. Kısaca düzgün eğitim almış biri zaten sayılan ahlaki değerleri taşır.
Elif Yilmaz
Elif Yilmaz 16 gün önce
@bensu Tabiki de okuyup cevap verdim ve tekrar tekrar diyorum.Kizin savunulacak herhangi bir tarafı yok ki ben o soruda eğitim degil fikir özgürlüğü seçeneğini savunuyorum.
elfida
elfida 22 gün önce
Formatın, daha donanımlı ve kendini ifade edebilen farklı bir 10 kişiyle devamı getirilmeli.
elfida
elfida Gün önce
@Volkan Demir Haklı olabilirsiniz, üstelik gençleri savunmanız desteklemeniz de ayrıca çok güzel bir davranış. Ben sanırım o gençliğin zaten içinde bulunduğum için olabildiğince yapıcı fikirle gelmeye çalıştım ve savunmaya geçmedim. Teşekkür ederim yorumunuza.
Volkan Demir
Volkan Demir Gün önce
Donanımlı da dediniz hanımefendi. Yani ilk kez oy kullanacak birinden liseyi bitirmekten başka ne donanım bekleyebilirsiniz? Ayrıca kendilerini çok güzel ifade ettiler. hatta en saygı duyduğum şey konuşmanın bir yerinde birbirlerini dinleyerek fikirlerine katılmaları, fikirlerini degistirebilmeleri oldu. İstediğim tam olarak bu. Konuştular tartıştılar kendilerini ifade ettiler ve en önemlisi karşısındakine hak verebildiler veya görüşlerine saygı duydular. Bence ihtiyacımız olanda bu. Ben hiçbir siyasi tartışmada karşısındakine hak verildiğini hiç görmedim medyada. Harika bir video 100de 100 gençlerle devam etmeli boomerlar her yerde zaten farklı 10 kişi olabilir ama yine böyle gençler olmali
elfida
elfida Gün önce
@Volkan Demir Ben de Z kuşağından, 21 yaşında bir genç olarak söylüyorum ki ifade etme becerisinin tecrübeyle bir alakası yok. Hepsi pırıl pırıl zaten kimseyi kötülemiyorum ama içeriğin de iyileşmesini hepimiz isteriz :)
Volkan Demir
Volkan Demir Gün önce
Hatalı cümle kuruyorsun. Kendini ifade etmekten bahsediyorsun. Ayrıca zaten başlıkta Z kuşağı diyor. Bu gençlerimizden 10 yıllık donanım, deneyim beklemiyoruz. Hepsi pırıl pırıl çokta güzel konuşmuşlar. Ağızlarına sağlık.
Feyza Altın
Feyza Altın Aylar önce
ifade özgürlüğünü savunan biri bir başkasının belirttiği görüşe eğitimsiz demek ne kadar doğru acaba umarım düzeltmeye kendisinden başlar
Göktürk Dağaşan
Göktürk Dağaşan 15 gün önce
ifade özgürlüğü demek istediğini söylemek demek zaten. kızın çocuga eğitimsiz diyebilmesi de ifade özgürlüğü
Lara Aksoy
Lara Aksoy 17 gün önce
İfade özgürlüğü olmayan bir ortamda eğitime ne kadar önem verirsen ver.İleriye gitmez.Gidemez.İfade özgürlüğü olmayan bir ülkede ne sanat olur ne de bilim.
Samet G.
Samet G. 20 gün önce
@Fefeimy tepkisinin ifade özgürlüğü olup olmadığını sorgulamıyor zaten eleştirdiği şey ifadesindeki üslup çünkü bence de gayet normal bir üslupla belirtmişti fikrini ondan önceki kişi o yüzden eğitim eksikliği lafı biraz fazla ve yersiz oldu diye düşünüyorum.
Taha Berk BOZ
Taha Berk BOZ 21 gün önce
@Nur w sevgilisi falan herhalde anlamadım ben de
Üçüncü Şahıs
Üçüncü Şahıs 27 gün önce
ülkede her sey kötüye giderken "oy kullanmamak" gibi bir secenegin olmamalı. oy kullanmayacagım demenin yasananlara tepkisizim demekten bir farkı yoktur. oy kullanma hakkı olan bir insanın keyfiyen böyle bir hakkı pas gecmesi aptallık.
Burak
Burak 12 gün önce
Oy kullanmadığın zamanda aslında mantıken tepki belli ediyorsun ama. Sen oy kullanmadığın zaman fazla oy alan parti daha çok oy alıyor
İlayda Dicaprio
İlayda Dicaprio 14 gün önce
@Yavuz Kılıç dostum sen iyi misin :Dd bi daha oku yazdiklarimi
Merve Ince
Merve Ince 29 gün önce
kıyaslamalar yanlış olsa bile format güzel daha bilinçli kişiler ve daha derin konular olsa daha iyi olur sadece z kuşağı değil bunu ev hanımları , öğrenciler , doktorlar , mühendisler vb. hatta hukukçular ve siyasetçiler olarak çoğaltabilirsiniz. teşekkürler..
Göksu Çıra
Göksu Çıra 21 gün önce
siyasetçileri oğuzhan uğurdan izleyebilirsiniz
김애교 국제커플Kim Aegyo - Koreli Türk Çift
김애교 국제커플Kim Aegyo - Koreli Türk Çift 22 gün önce
Bir örnek verecek olursam: Güney Kore, eğitim sistemi konusunda son yıllarda iyi olması ile gündeme gelmiş olmasına rağmen ve dünyada ilk 100e giren üniversiteleri olmasına rağmen ifade özgürlüğünün yeterince olmadığı, herkesin birbirinden çekindiği bir ortama ve sosyal hayata sahip. O nedenle eğitim aslında ifade özgürlüğü sorununu çözmüyor diye düşünüyorum. Öncelikle ifade özgürlüğünün elde edilmesi gerekiyor bence. Bir ülkede eğitim ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar iyi eğitimler almışsan almış ol, ifade özgürlüğü yok ise eğitimli olmuş olmanın bir anlamı kalmıyor.
Volkan Demir
Volkan Demir Gün önce
Eğitimli bir ülkede uzun vadede ifade özgürlüğü çözülecektir. Ama ifade özgürlüğü olan bir ülkede insanlarin büyük bir kısmı egitimsizse zaten yanlış şeyler ifade ediliyordur
김애교 국제커플Kim Aegyo - Koreli Türk Çift
김애교 국제커플Kim Aegyo - Koreli Türk Çift 20 gün önce
@loverover Kendim Güney Kore'de okudum ve hala okuyorum, zaten bunun farkındayım. Benim de demek istediğim o, ama gençlerin söylediğinden sizin söylediğiniz anlam tam olarak çıkmıyor maalesef kimisi sizin söylediğinizi söylüyor kimisi akademik yönünden bahsediyor diye düşünüyorum. Eğer konu akademi ise ifade özgürlüğü açısından pek bir işe yaramıyor demek istiyorum, hemfikiriz. :) Keza bence zaten ifade özgürlüğü olmadan hayata dair eğitimden bile söz etmek zor ya neyse.
loverover
loverover 20 gün önce
Güney Kore eğitim sistemi akademik anlamda çok iyidir. Bu eğitim sisteminde hayat dair veya ahlak erdem gibi şeyler öğretilmiyor. Ve bu videoda gençlerimiz eğitim sisteminin hayata dair bir şeyler öğretmesi yanını düşünerek eğitim sistemi değişikliğini seçtiler.
____
____ 23 gün önce
Hem ülkenin durumu hakkında bu kadar şikayetçi olup( ki haklı bu duruma bir lafım yok), hem her konuda çok net cevaplar veren, kendi düşünceleriyle çelişen düşüncelere sahip kişilere binlerce kişinin izleyip göreceğini bildiğin platform karşısında saldırıp kötü duruma düşürmeye çalışan,üstüne üstlük ülkenin bu durumunda aşırı net bir şekilde oy kullanmamayı tercih eden berivan... Kendini çok zeki, çok üstün görüyorsun. Değilsin. İnsanlara saldırarak bir yere gelemezsin bu bir ikincisi ise bu kadar fikrin varsa git 2023 de oyunu kullan ki bir şeyler değilebilsin:)
✨ goodnight
✨ goodnight 20 gün önce
+1
Furkan Şahin
Furkan Şahin Aylar önce
9:45 arkadaşımız ifade özgürlüğüne önem vermediğini kendi tavrı ile de ortaya koymuş oldu
zzzz
zzzz 21 gün önce
O kıza çok gıcık oldum bide oy vermeyeceğin diyor Allah'ım sabır
Oğuz Demir
Oğuz Demir Aylar önce
Çocuklar fikir özgürlüğündense eğitimi tercih etmiş özgürce oluşturulmamış bir müfredatın eserleriyiz objektif bir müfredat için herkes fikrini özgürce beyan edebilmeli yani aslında eğitim derken yine o kapı fikir özgürlüğüne açılacak
İsmail Cansız
İsmail Cansız 13 gün önce
Bence ifade özgürlüğünün daha iyi gelişebilmesi ve insanların kendi ifadelerini daha iyi açıklayabilmesi için eğitim de gerekli bu yüzden ben eğitim derdim ki bence ifade özgürlüğü (iktidara ve baştakilere atılmadığı sürece) var olduğunu düşünüyorum.
Waayt
Waayt 18 gün önce
👏👏Cok haklisin kendi kafalarinca meb baskani getirtiyorlar ve kendi isteklerini soyletiyorlar onlara. Bilgisayar muhendisinden egitim baskani olur mu mesela?
jorick krauweel
jorick krauweel 19 gün önce
Çok çok haklı bir bakış açısı. Hiç bu perspektiften bakmamıştım.
Selin
Selin 19 gün önce
Kesinlikle !
Ece Durak
Ece Durak 16 gün önce
Bir kişiye sırf onunla aynı fikirde değil diye “eğitimsiz ya da bu eğitim eksikliğindendir”demek müthiş bir zeka eksikliğini gösteriyor bence
Zeynep
Zeynep 26 gün önce
Eğitim sistemi ve ifade özgürlüğü konusunda Nisa'nın düşündüğü gibi düşünüyorum ama Berivan'ın ifade özgürlüğünün öncelikli olmasını düşünen arkadaşa özgürlük tanımayıp saygısızlık etmesi de onun aldığı eğitimin eksikliği mi acaba?
Emre Deniz
Emre Deniz 18 gün önce
kahverengili çocuk gayet mantıklı konuşuyodu o kızın öyle söylemesi kendi alçaklığını gösterir gayet efendi şekilde davranmış çocuk tebrik ederim
yunus koyuncu
yunus koyuncu Aylar önce
Tebrik ediyorum, gerçekten son zamanlarda izlediğim en iyi içeriklerden biri olmuş. 24 yaşında bir genç olarak ülkemin siyasilerinin artık halkın nabzını böyle tutacağının bir örneği.
karen
karen Aylar önce
İfade ozgurlugunu aciklayan cocugu egitim eksikligiyle suclamak da ne bileyim.
ERDAL KÖMÜRCÜ
ERDAL KÖMÜRCÜ 21 gün önce
BUNU OY KULLANMIYCAMMMM YAAAAAA DİYEN KIZ DİYOR BİRDE EVDE OTURDUĞUM YERDE SİNİR OLDUM AĞLUYCAM ŞİMDİ
Asya
Asya 23 gün önce
kesinlikle. herkesin fikri olabilir. orda birisi fikrinj aciklamaya calisirkan egitimsiz demek yerine ben bu goruse katilmiyorum vesaire diyebilir . zaten basta oy vermemesi bile hakkinda soru işaretleri olusturdu.
Gülsena
Gülsena 16 gün önce
Fikrinin uyuşmadığı ve farklı düşüncelere sahip olduğun birinin fikirlerini "eğitim eksikliği" ile yaftalamak ne kadar doğru? Tartışılır. Berker'i tebrik ederim, hiç saygısını bozmadan kendini çok güzel ifade etti ve çok güzel açıklamalar yaptı. Ayrıca diğer arkadaşlarımızı da tebrik ederim, yaşıtlarımın kendini ifade edebilmesi ve artık yavaş yavaş söz hakkına sahip olması gerçekten çok gurur verici. Hepimizin yolu açık olsun.
Sema Öz
Sema Öz Aylar önce
Ben z kuşağıyım ve önceliğim sığınmacıların acilen gönderilmesi.
Yağız Coşkunoğlu
Yağız Coşkunoğlu 21 gün önce
Bencede 👍
Simay TAŞ
Simay TAŞ 21 gün önce
Berivan’ın konuşmalarının çoğu yanlıştı, hiç hoş değildi kendini ifade etmekte de zorlandı. Benim fikirlerime en yakın olanlar Ulaş, Kağan, Nisa oldu.Ayrıca bu üçlü kendini çok iyi ifade etti. (Yağmura da çoğu durumda katıldım.) Video fikri çok iyi umarım devamı gelir.
aylla
aylla 10 gün önce
@Simay TAŞ 👍
Simay TAŞ
Simay TAŞ 10 gün önce
Katılmıyorum
aylla
aylla 10 gün önce
Aralarında kendini en iyi ve rahat berivan ifade etti ama yorumlarına pek katılmadım
Eren Köse
Eren Köse Aylar önce
Hukuk yerine işsizliği seçmek, terör yerine refah seviyesi seçmek… Yani para her şeyi çözer. Benim bu cevaplardan çıkardığım sonuç budur. 2.bölüm için daha bilinçli insanlar bulunmalı. Tamamen popüler kültür cevapları verilmiş.
merrve aleyna
merrve aleyna 19 gün önce
@MR. Morgan canım bu ülkede adelet olsa ekonomi bu kadar kötü olmazdı
es
es 21 gün önce
@Eren Köse helal ya
Eren Köse
Eren Köse 29 gün önce
@HK bakın zaten adaleti sağlayabilirsek, büyük ölçüde işsizlik sorununu da çözüme kavuştururuz. Şu an ülkemizde adalet diye bir şey kalmamış olduğundan, neredeyse kimse hakkı olan mevkiye gelemiyor. Hiçbir branşta, görev işin ehline teslim edilmiyor. Yani demem o ki eğer adalet sağlanırsa, bu sorunlar da büyük ölçüde çözüme kavuşur. Adalet sağlanamadıktan sonra zaten ne işsizlik biter, ne refah seviyesi düzelir. Bu ince çizgiyi neden göremiyoruz, ben anlayamıyorum. Ben aç kaldıktan sonra, bomba kafama düşsün gibi bir söylemi de hiç doğru bulmadım. O zaman ecdadımız da Çanakkale’de karın açken savaşılmaz diyip, bıraksaydılar cepheyi. Umarım o dediğinizi ben yanlış anlamış ve yorumlamışımdır. Çünkü bu vatan ne zor şartlarda kurtarıldı. Onların çektiğini şu an ülkede kaç insan çekiyordur?
Nurefşan
Nurefşan 29 gün önce
@MR. Morgan şimdi öyle bir şey mi demiş?
Enes Murat Altun
Enes Murat Altun Aylar önce
9:45 de daha kendi insanların fikirlerine düşüncelerine saygı duymuyor birde utanmadan ahkam kesiyor. Eğitimsiz diye yaftaladığı insandan eğitim olarak çok çok düşük olduğuna eminim.
Bu ben değilim ki!
Bu ben değilim ki! 29 gün önce
@Berkay Kuybu Yoo tanımıyorum kızı fake hesabı falan da değilim ben haklı buldum kızı o kadar
Bu ben değilim ki!
Bu ben değilim ki! Aylar önce
Gerçekler acıtır, kız sonuna kadar haklıydı
afranur c
afranur c 29 gün önce
İfade özgürlüğünü savunan arkadaş efsane anlatmış cidden tam olarak bu şekilde ortam
EmrEvcil 06
EmrEvcil 06 Aylar önce
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde sonuna kadar izletilmesi gereken bir video olmuş, belki bu sayede iktidar da diğer partilerde ders çıkarır...!!!
Öznur Tetik
Öznur Tetik 16 gün önce
Huylu huyundan vazgeçmez daha da kudururlar bence
Efe KÖSE
Efe KÖSE 20 gün önce
@EmrEvcil 06 toplanan gençlerin, ezici çoğunluğun fikirlerini tam yansıttığını düşünmüyorum. Daha donanımlı ve ifade kabiliyeti yüksek gençlerin konuşturulması kanaatindeyim. Tabiki sunulan görüşlere saygı duyuyorum.
EmrEvcil 06
EmrEvcil 06 29 gün önce
@Oğuz Demir neden izletilmesin ? İktidarın da muhalefet in de dile getiremedikleri sorunları açıkça söyledikleri için mi ???
Oğuz Demir
Oğuz Demir Aylar önce
İzletilmesin manyak mısınız görüşlerin %90 ı iyinin kötüsü
Mira Queer
Mira Queer 21 gün önce
Eğitim çok daha kapsayıcı göründüğünden eğitim tercih edilse de her konunun temeli ifade özgürlüğünden oluşuyor yoksa alacağınız eğitim size bireysel bir katkı sağlayabilir (yurt dışında tercih edilmek ya da ülkede prestijli bir işe sahip olmak) ama toplumsal olarak hiçbir katkınız olamayacak en basitinden gazeteciliğin de temeli ifade özgürlüğü ve ülkenin hali ortada aslında soru çok saçma çünkü iyi bir eğitim ifade özgürlüğünden geçer ifade özgürlüğü de iyi bir eğitimden geçer yaşamak için oksijene ve suya muhtaç olduğumuz gibi biri birinden bağımsız düşünülemez ucu açık bir soru olmuş iki tarafta özünde aynı şeyi seçmiş oluyor Berivan gereksiz bir gerginlik oluşturmuş keza böyle net konuşabiliyor olmasını da bu ifade özgürlüğüne borçlu aldığı "kaliteli" eğitimle hapishanede ya da sığındığı ülkede başarılar dilerim
Öykü
Öykü 29 gün önce
2. Soru için düşüncemi yazmak istedim.Terör bence bir tık öncelik olmalı çünkü terörle mücadele için ciddi manada para harcanmaktadır ve dış ilişkileri de oldukça etkileyen bir noktası var.Aynı zamanda iç karışıklılığa yol açmakta ve daha fazla huzursuzluk çıkartmakta bu da ülke ekonomisini etkilemekte.
Elif
Elif 22 gün önce
yani evet ben de boyle dusunmustum zaten ekonomide de bi payi var diye
Eyues Eyues
Eyues Eyues 23 gün önce
Çoğu o kadar vasıfsız iki kelimeyi bir araya getiremeyen insanlar. Z kuşağıyım ben de ve kesinlikle daha yetkin insanlar bulunabilinirdi
ö126
ö126 23 gün önce
@Nur w yüksek ihtimalle :( eğitimsiz dediğinde yaptıkları davranışları ilkokul 2. Sınıfta oooooo diyerek yapıyorlardı...
Nur w
Nur w 23 gün önce
kolejden toplayıp gelmişler jfvgfjhb
ö126
ö126 23 gün önce
Bir de yorumlarda övmüşler :D Z kuşağı gümbür gümbür geliyor yazanlar var bu videoya bakarak nasıl çıkardılar bunu bilmiyorum, temellendirme yapmaktan bile eksik insanlara cevher yazmışlar şaka gibi :D
HK
HK Aylar önce
Önceliğin geçim sıkıntısı ve işsizliğe bir çözüm bulunması. O kadar okuyup iş bulamadıktan, evine ekmek alacak paran olmadıktan sonra diğer konuların hiç biri önemli değil. İnsan ihtiyacını karşılayamazsa ölür.
I am pig oing oing
I am pig oing oing 19 gün önce
Videoyu henüz izlemedim ama enflasyonu tercih ederim.Sığınmacı ve mültecilerin dolaylı yoldan işsizliği de etkilediğini düşünüyorum.Ülke ekonomisine olan olumsuz etkilerinden dolayı önceliğin bu kısma verilmesi halkı daha çok rahatlatıcaktır.Ve tabi ülkenin demografik yapısını da korumamız önemli. Çok fazla yabancı nüfus var.
Reco
Reco 14 gün önce
Mülteci konusunda yapabilcrmiz birşey yok diyen çocuktsn sonra sinirim tepeme çıktı teşekkürler onedio gelecek nesildede umut yok anlaşıldı
ege anil Nerkiz
ege anil Nerkiz Aylar önce
video çok güzel olmus tam onedio dan beklendiği gibi.. Ancak belirtmeden duramam 9:45 te ortaya atılmış olan bir fikre saygısızlık dahi başlı başına eğitimsizliktir.Önce kendimize bakalım derim yoksa komik duruma düşebiliriz..
Yaren Melek ÇULHAOĞLU
Yaren Melek ÇULHAOĞLU 22 gün önce
Hiç kusura bakmayın ama berivanın yaptığı büyük bir saygısızlık ve bu eğitimsizlikten geliyo insanlara eğitimsiz demeden önce kendini eğitmeli insan
Melek Köse
Melek Köse 19 gün önce
+1
✨ goodnight
✨ goodnight 20 gün önce
+1
Gizem damla
Gizem damla 24 gün önce
Sonuç olarak video bize ülkede ne kadar sorun olduğunu anlattı.. insanlar seçmek zorunda bırakılıyor…
Helin
Helin 20 gün önce
çok güzel anlamlı konular ele alınmış ama seçilen 10 insanı daha özenli seçmeniz gerektiğini öneririm
Okan KOÇ
Okan KOÇ Aylar önce
Bu videoyu izlerken bir kez daha Maslow'un ne büyük bir adam olduğunu fark ettim. Adam aslinda her şeyi bir piramitle açıklamış. Su ana kadar aslında "Maslow'un ihtiyaclar hiyerarşisi" nin siyasetle ilgisini fark etmemistim.
Liancan
Liancan 20 gün önce
Üzgünüm ama arkadaşlar daha kendini bile ifade edemiyor . Daha donanımlı arkadaşlarla bu program devam etmeli bence , güzel iş 👍🏻
aysenur
aysenur 19 gün önce
once oy kullanmayacagim deyip sonra da baskasina egitimsiz diyor yazik gercekten
İrem
İrem 22 gün önce
9:18 ne kadar kendini yetiştirirsen yetiştir,ne kadar bilginle diğer insanlardan kendini ayırırsan ayır bu bilginin sana sağladığı fikirleri özgürce belirtemediğin sürece önemi olmadığını düşünüyorum. Ayrıca buradaki kızın tavırlarından da her şeyin öğretim olmadığını anlıyoruz. Öğretim diyorum çünkü kendine bu kadar güvendiğine göre iyi bir öğretim almış olması lazım. Eğitim konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim :D
Seçil Uluçınar
Seçil Uluçınar Aylar önce
Y Kuşağını temsil eden bir birey, atanamayan bir öğretmen, yoksulluk sınırında bir vatandaş olarak; B Partinin öncelik verdiği konuları destekliyorum. Her ne kadar bu kuşak sınıflandırılmalarını doğru bulmasam da kelime kalıbı olarak kullanıyorum. Z kuşağı; sizden çok umutluyum. 🙋🏻‍♀️
Nisa Aydemir
Nisa Aydemir 18 gün önce
@Seçil Uluçınar dogru haklısınız
Seçil Uluçınar
Seçil Uluçınar 18 gün önce
@Nisa Aydemir Ben zaten videodakiler gibi 18-19 yaşında tanıdığım daha parlak gençlerin varlığından da bahsettim. Sadece 23 yaş odaklı da yazmamıştım. O vurgu kardeşimle yaşıt; o kişiye özeldi. Dikkatli okumalısınız. Ayrıca bunların çok fazla yaşla da alakası yok. Genelde tecrübeyle yaş doğru orantıda olduğundan öyle sanılıyor ama aslında tecrübelerin hangi yaşlarda ve nasıl edinileceğini kestiremiyiz, ayrıca çevresel faktörler, idoller, örnek kişiler, ilgi alanları, araştırmacı ruhun varlığı, okuduğunu anlama hobisiyle vs. ile alakalı genel olgunluk ve bu konuya öznel olgunluk.
Seçil Uluçınar
Seçil Uluçınar 18 gün önce
@Nisa Aydemir Z kuşağı veya Z jenerasyonu, 1995/1997 ve 2009/2012 seneleri arasında doğan insanları kapsayan temel bir demografik sınıflandırmadır.
Nisa Aydemir
Nisa Aydemir 18 gün önce
@Seçil Uluçınar 23 z kusagi sayilmaz aslında bence gayet olgun bir yas
carpediem
carpediem 26 gün önce
13:51 çok katılıyorum buna. Mültecilere verilen bu aşırı destek ülke ekonomisini de etkiliyor zaten
Yomna Kartomeh
Yomna Kartomeh 19 gün önce
@carpediem Evet doğru söylüyorsun onların sigortasız ve daha ucuza çalıştırılmaları ülkenin ekonomisini kötü etkiliyor olabilir ama bu Suriyelilerin suçu değil iş patronlarının suçudur çünkü yaptıkları illegal işlerdir Ben de onların burada olmaları ülkeyi ekonomik yönden kötü etkilediklerini düşünüyordum ama bu konu ile ilgili bir sürü video dinledim böyle olmadığını öğrendim Bu konuyu istersen internette araştır
carpediem
carpediem 19 gün önce
@Yomna Kartomeh Tamam diyelim ki avrupa maddi destek veriyor.Yine de ekonomimizi kötü etkilediğini düşünüyorum. Örneğin sigortasız çok düşük ücretlerle çalıştırıyorlar ve ülkedeki işsizliğin artmasına neden oluyorlar.Babamdan dolayı bunun inşaat sektöründeki örneklerine şahidim.Tabii bu durum daha çok halkın ekonomisini kötü etkiliyor.
Yomna Kartomeh
Yomna Kartomeh 19 gün önce
Yanlış biliyorsun türk cumhuriyeti mültecilere maddi destek vermiyor Avrupadan birleşik devletlerin göndermiş olduğu yardımlar var Ancak türkiye mültecileri ülkeye alarak yardım etti Ve şunuda ekleyim ülkeye gelen yabancı ve mülticeler ülkenin ekonomisinin negatif yönünde değil pozitif yönünde etkiliyor bunu araştırmanı isterim
Mert Erdoğan
Mert Erdoğan 26 gün önce
Eğitim hukuk olmadan hiçbir şey olmaz sosyal hukuk devleti olmak önemlidir Finlandiya eğitim sistemi Hollanda tarım politikası bir de din istismarı yapılıp dini kullanarak oy olmak çok bu ülkede insanların dinine göre değil kişiliğine göre oy verilmelidir
E G
E G 19 gün önce
8 büyük sorun ve hepsi de yaşadığımız gerçekler. Çat çat çat birden yüzüme vurunca kötü oldum. Zaten hepsini biliyoruz da her gün savaştığımız şeylerin pat pat bir anda önümüze dökülmesi kötü oldu. Umarım herşey değişir.
Respect - ARTİST
Respect - ARTİST 16 gün önce
Eğitim ve İfade özgürlüğü gibi sorularda bence orada bulunan insanlar biraz daha derin düşünmeliler bu formata katılan arkadaşlara bunlar iyice anlatılmalı. Bir ülkede belirli bir süre ifade özgürlüğü olmasa dahi her şeyin başı eğitimdir. Eğitimli bireyler ilerleyen yıllarda zaten ifade özgürlüğü problemini ortadan kaldıracaktır çünkü bilinçli bir nesil ortaya çıkmış olacaktır ve sistem değişecektir.
Emin Medic
Emin Medic 18 gün önce
Özgürce fikir beyan edilemeyen bir yerde bir şey öğrenilmez birilerinin fikirleri ezberlenir.Videodaki arkadaşların fikirleri genel olarak kendi fikirlerinden çok sosyal medyada öne çıkan sorunlardan oluşuyor çünkü kendi fikirlerimizi üretmek yerine sosyal medyada ne ünlüyse fikirler o oluyor.Bir ülkenin gelişimi için yalnızca iki şey gerekli; hukuk ve özgürlük.Diğer her şey bu ikisi olduktan sonra hallolur
ERDAL KÖMÜRCÜ
ERDAL KÖMÜRCÜ 21 gün önce
BİR ŞEYLERİN DEĞİŞMESİNİ İSTİYOR OY KULLLANMIYCAM DİYORRR HAYY ALLAHIM YA
✨ goodnight
✨ goodnight 20 gün önce
+1
Gökay Günay
Gökay Günay 19 gün önce
keşke bu programda bende olsaydım:(berivanın eğitimsiz demesi çok yanlıştı.bende 18 yaşındayım ilk seçim deneyimim olacak.birdahaki ki programa keşke katılabilsem.ülkemizin en büyük sorunu sığınmacılar ve kaçaklardır.bunlar gittikten sonra ülkemiz rahat bir nefes alacaktır.
emirhan kartal
emirhan kartal 22 gün önce
1.hukuk ve işsizlik sorusu: hukuk daha önemli adaletli bir ülkede gelir dağılımı zaten daha adaletli olur işsizlikte ortadan kalkar 2.terör ve hayat pahalılığı sorusu: hayat pahalılığı daha önemli çünkü terör meselesi zaten devletin sorumluluğu altında ama hayat pahalılığı halkın refahını arttırmasında daha önemli 3.eğitim ve ifade özgürlüğü sorusu: ifade özgürlüğü daha önemli çünkü ne kadar eğitimli olursan ol kendini ifade edemediğin zaman bir anlamı yok 4.sığınmacılar ve enflasyon sorusu; sığınmacı sorunu daha önemli çünkü bulunduğunuz ülkede kayıtsız insanlar hem devletin üstüne yük hem de işsizliği arttırıyor bu da işsizliğe sebep oluyor hem de enflasyona sebep oluyor daha fazla insan daha fazla tüketim demek bu da arzı tetikliyor bu yüzden fiyatlar artıyor
emirhan kartal
emirhan kartal 20 gün önce
@Asude Yücel katılıyorum
Heyooo
Heyooo 20 gün önce
Hepsine katılıyorum,seçtiğimiz şıkların tamamı aynı.
Tugce C.
Tugce C. 19 gün önce
Vallahi ne desem bilemedim. Hepsi şu an gündemde olan büyük konular. Gerçekten her olay bıktırıyor artık. Rahat nefes alacağımız günlerin gelmesi hepimize daha mutlu ve güvende hissettirecek. Bu yüzden oyumuzu doğru kişiye atmamız gerektiğini düşünüyorum.
Ayşenur Bayraktar
Ayşenur Bayraktar 22 gün önce
Bu gençler daha yeni oy kullanacak yaşlar 18-19 bu kadar çok yargılamayın yorumlarda bazı şeylerde yanlış tepkiler verebilirler bu yaşayarak tecrübe edecekleri bir şey içerik çok iyi 👍🏼 Onedio ellerine sağlık ✨
rd rafo
rd rafo 17 gün önce
21 yaşındayım İster istemez video yu izlerken keşke orada bende olsaydım diyorum video güzel ama bence daha donanımlı ve ayrıca kendini ifade edebilen gençlerin getirilmesi gerekiyor ki video amacına ulaşsın
undertale bnha
undertale bnha 20 gün önce
İfade özgürlüğü öncelikli olması gerekiyor bence. Okuyorsun, bilgi sahibi oluyorsun, bir bakıyorsun ülkende sorunlar var. Bu sorunları dile getirdiğinde içeri atiliyorsun. Ne ise yaradı? 9:05 bu gencin tamamen arkasındayım. Hayır ya düşünce özgürlüğü eğitimle sağlanacak bir şey degil. Valla değil. Bak ilk düşündüğünde mantıklı geliyor ama derinlemesine indiğinde çok saçma olduğunu fark ediyorsun. Ya daha geçen gün sessiz istila filminde görev alan Ece Hanım tutuklanması mi? Onun eğitimi yok mu? Var, e o düşüncesini belirttiği için tutuklandı. Yani? 10:49 eğitim sisteminin değiştirilmesi için de iktidarın değişikliğe uğraması gerekiyor. On yılı aşkın süredir aynı iktidar, aynı fikirler, aynı uygulamalar. Yeni şeylerin gelmesi gerekiyor ve bu yeni şeyler eğitime de etki edecek. Suriye de savaş bitmedi mi daha ya? Tamam bazı savaşlar uzun sürebilir ama Suriyenin her bir köşesinin işgal altında olduğunu düşünmüyorum
Denizasiloğlu
Denizasiloğlu 20 gün önce
Düşünce özgürlüğünü savunuyorsun lakin buna izin vermiyorsun. Büyük çelişki.
boz bala
boz bala 21 gün önce
Hayat pahalılığı- Terör çok mantıksız bir soru olmuş. Çünkü teröre karşı verilen ekonomik mücadele de hayat pahalılığını direk etkiliyor.
Karub Nalpak
Karub Nalpak 18 gün önce
Berivanın bence çok daha büyük öncelikleri olmalı mesela aidiyeti oldupu halkın kendisi gibi asimile edilmemesi, anadilde eğitim hakkı, insan hakları ihlaleri, ırkçılık gibi.
Volkan Demir
Volkan Demir Gün önce
Formatın daha uzman kişilerce devam etmesini savunan arkadaş. Burası onedio. Burası gençlerin evi. Tabii ki hayata yeni atılan veya ilk kez oy kullanacak kişilerin sesini duyuracak. Boomerlarin saçma tartışmaları zaten ülkeyi buraya sürükleyen. Onların da gençleri anlayabilmesi için böyle formatlarin Max 40 yaş kişilerce ve halktan kişilerle devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hepsine bayıldım gençlerin hepsi pırıl pırıl maşallah
Nurgül Karagöz
Nurgül Karagöz 21 gün önce
Hukuk sisteminin bozukluğu tüm bu sistemin kötülüğünun sebebi arkadaşlar
Sevde Yüksel
Sevde Yüksel 18 gün önce
Tabuta sığmayanların bir videosunda şehit abisinin bir sözü vardı o gün bu gündür aklımdan asla çıkmıyor”Burdaki herkes özgürce dolaşsın diye benim kardeşim canını verdi ama insanlar bir teneke yağa benim vatanımı satmaya kalkıyorlar,benim kardeşim bir teneke yağ için mi canını verdi.”
salincak kafasi
salincak kafasi 18 gün önce
Gerçekten kimseye hakaret etmek istemiyorum ama burada bulunan çocuklar sanırım sokaktan öylesine seçilmiş.Şahsen bahsettikleri çoğu konuya katılmıyorum o kadar eksik konuşuyorlarki anlatamıyorum şuan. İyi yanından bakacak olursak ülke nüfusunun taban coklugunu oluşturan gençlerin gerçekten sosyal medya esiri olduğunu gözler önüne sermiş oldu onedio teşekkürler.
Elif
Elif 22 gün önce
oy kullanmayacagim diyen birinin cikip da bir baskasina egitimsiz demesi ne tuhaf
Oğuzhan Yıldız
Oğuzhan Yıldız Aylar önce
İçeriklerini severek takip ettiğim bir kanal olmasına rağmen bu videodaki soruları yersiz buldum.Daha doğrusu birbiriyle kıyas bile yapılamayacak şeyler.Örneğin hayat pahalılığı ve terör ikisi de bir ülke için büyük sorunlar.Bunların birinin seçilmesi gibi bir durum bence olamaz.
Mehmet Raif Yavuzcan
Mehmet Raif Yavuzcan 20 gün önce
Sığınmacılarla ilgili soruya ben şöyle bir yanıt vermek isterim(15 yaşındayım) ben Kilisliyim ve şu ana kilisin %80 hatta fazlası suriyeli ve ben artık memleketime gidince kendimi Suriye ye gitmiş gibi hissediyorum ve ben artık TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 82 değil de 80 illik bir ülke olduğunu üzülerek düşünüyorum ve bu sorunu düzeltip Kilis in Türklere ait olmasını isterim.
sinem
sinem 10 gün önce
İçeriği beğendim ancak konuyla ilgili daha fazla bilgisi ve düşüncesi olan, düşüncelerini daha iyi belli edebilen bir grup oluşturulursa daha sağlıklı olur. Çocuklar küçük tabii ki bir yetişkin davranışı bekleyemeyiz ama yine de dikkat edilmeli.
KERİM GÜMÜŞ
KERİM GÜMÜŞ 21 gün önce
oy kullanmayacağım diyen kıza sesleniyorum. dostum sen ben kullanmayacağım dedikten sonra söylediğin veya beyan ettiğin fikirlerin boşuna çünkü hiç bir önemin kalmadı.(ya berivan cocuğa eğitim eksikliğinden diyorsun ama oy kullanmıyorsun. yemeyelim birbirimizi)
✨ goodnight
✨ goodnight 20 gün önce
+1
Nurgül Karagöz
Nurgül Karagöz 21 gün önce
Ve şu beyazlı kız şuan ifade özgürlüğü olduğu için konuşabıldığının farkında değil çünkü eğitimiyle bile iki çift lafi bir araya getirememiş, soruyu da anlamamış
veremli pikachu
veremli pikachu 16 gün önce
Kıyaslamalar ve tercihler saçma olmuş. Resmen Türkiyede kutuplaşmayı seçeneklere yansıtmışsınız. Birini seçip birini seçememek saçma. Formatı biraz geliştirmeniz lazım.
Ali Kaya
Ali Kaya Aylar önce
Terör ve hayat pahalılığı sorusu ile Enflasyon ve sığınmacılar benzer sorular ancak verilen cevaplar ters. Terör 10 iken, sığınmacı 60. Hayat pahalılığı 60 iken, enflasyon 30. Buradan şunu anlıyoruz, güncel konular insanların kararlarına yön verir. Terör büyük bir sorun olmasına rağmen yakın geçmişimizde artık kalmadı diyebiliriz ancak sığınmacıların günümüzün konusu olması dolayısıyla yoğunluk buna karar vermiş. Enflasyon = Hayat pahalılığı. Burada farklılığın olmasının sebebi ise sığınmacıların diğer seçenek olması. Güncel huzur sorunu enflasyonun önüne geçmiş. Güzel bir çalışma, tebrikler.
Serhat GENÇ
Serhat GENÇ 14 gün önce
beyazlı ortadaki kız vatandaşımız kendini hiç geliştirmemiş olup nasıl çocuğa karşı çıktı gülmekten çenem ağrıdı :DDDDDDDD
Melike
Melike 20 gün önce
Eğitimsiz ne demek ya, sen kimsin, gelmis burda Allah'ın ergeni millete düsünceleri yüzünden eğitimsiz diyor. Neyse ergenlik diyip gecelim.
Şevval Bulut
Şevval Bulut Aylar önce
Z kuşağına o kadar yanlış bakılıyo ki öyle düşünceler var ki ama ne cevherler var görülmüyo maalesef ne desek ne konuşsak boş (gibi) geliyo insanlara bizim önümüze güzel imkanlar verilse azıcık da olsa bak neler ,ne nitelikli insanlar çıkıyo içimizden...
Çiğdem
Çiğdem 21 gün önce
Eğitimsizmiş! İfade özgürlüğü demek karşındakine hakaret edebilmek değildir!!!
Ay benim Gece senin
Ay benim Gece senin 16 gün önce
2005 doğumlu bir Z kuşağı üyesi olarak üretilen içeriğin zengin olduğunu düşünürken bazı durumlar dolayısıyla videonun belirli bir kısmından sonra fikirlerimden değişikliğe gitmek durumunda kaldım. Tam olarak konuk arkadaşların hangi şartlar altında seçildiğini bilmiyorum fakat söz konusu bir seçilim varsada veya yoksada birmiş gibi hissettim. Bence çok farklı düşünce yapılarıyla öne çıkmış, kendileri üzerinde bunu uygulamak konusunda istekli, tartışmasını bilen, polemi havasına aldanmayarak gerekli sınırları kaybetmeyen insanlar davet edilse daha izlenilesi hale gelebilir. Böyle bir durumda söz konusu insanlar konuşmalarını daha uzun sürede tutabilecek donanıma sahip olabilir, karşısındaki kişinin düşüncelerine katılmadığını belirtmenin en iyi yollarını kullanabilir, diğer kişilerin düşüncelerine yol açabilir ya da dinleyerek kendisinde değişikliklere gidebilir.
Seco Montana 01
Seco Montana 01 Aylar önce
Z kuşağını çoğunu tiktokçu filan zannediyordum. Lakin bu video benim ön yargımı bitirmiş durumda gerçekten Z kuşağı gümbür gümbür geliyo Z kuşağı bana göre X kuşağından kat ve kat zekiler Z kuşağı herşeyden önce sorguluyor X kuşağında mesela düşünme yok Ama Z kuşağında sorgulamayı görünce gerçekten içim ferahladı. Bravo size Z kuşağı. 👍🏻
Elif
Elif 22 gün önce
tiktok indirin de arada sirada bakin ulke gundemiyle ilgili icerikler paylasan gencleri hatta ekonomist sosyal bilimci olan genc ,orta yasli, yasli insanlari izleyin ön yarginiz biraz daha kirilsin
gloryy
gloryy 23 gün önce
@adem erdem emin ol sosyal medya her şeyi çıplaklığıyla ortaya koyan bir yer televizyon ve gazeteler taraflı haber yapıyor sana da sosyal medya öneririm. Ayrıca şu dolduruş konusu ne? Bu kadar aptal mı sanıyorsun, insanları böyle önemli konularda dolduruşa getirmek çok kolay sanki.
MR. Morgan
MR. Morgan Aylar önce
@adem erdem ne rahatsız etti seni bu videoda hayırdır
Zehra
Zehra 22 gün önce
Benimde onceligim egitim olurdu ama Berklerin cevabının eğitimsizlikle alakası yok ama berivanin berklerin cevabına tepkisinde ifade özgürlüğünün olmadığını net bi şekilde görüyoruz bence
Mert Ozen
Mert Ozen 18 gün önce
Bu video ile birlikte bu gençlikten hiç bir şey olmayacağını kanıtlamış olduk hepsi telefon bilgisayar başında durmaktan kendilerini ifade edemiyorlar.
Dilara
Dilara 23 gün önce
çok güzel bir içerik olmuş! devamı gelmeli
Celal Şengör
Celal Şengör 15 gün önce
Bütün sorunları çözmesi lazım partiler.Öyle birini çözmekle olmaz bu işler.
✨ goodnight
✨ goodnight 20 gün önce
oy kullanmicam diyen kızın beklentisi ne? Bisilerden sikayetçi ama oy yoksa çözüm de yok. Ayrica saygısızlık yapti. 👎🏻
Fatma Nur Kaya
Fatma Nur Kaya 18 gün önce
yorumlar daha uzun olsa iyiydi ne güzel izliyordum :) Sarı mikrofon kavgalarındansa böyle bir ortamdaki dialoglar çok iyii geldi
for comment
for comment 18 gün önce
bence bir insana eğitimsiz demek eleştirisel bir önyargıdır, eğitim olmadan da kendimizi ifade edebiliriz sonuçta?
Zeynep Yıldırım
Zeynep Yıldırım 23 gün önce
Beni buraya çağırın lütfen ... Şu zihniyetten vazgeçin artık yüksek lisans yapmak 2 3 üniversite bitirmek kendini geliştirmek değil bunlara rağmen işsizlik olduğuna göre bunun farkına varmanız lazımdı zaten , gerçekten kendini geliştirmek kendi fikirlerinle bir şeyler başarabilmektir kendi fikri olmayan bir birey gibi sana slaytta gösterilen şeyleri ezberlemek değil teşekkürler
helios 1
helios 1 22 gün önce
daha donanımlı onu geçtim konuşabilen, iki cümleyi bir araya getirebilen insanlar çok daha iyi olur formata
Uğurlu Böcek
Uğurlu Böcek 20 gün önce
İfade özgülüğü olmayan bir ülkede başımızdaki insanların tercihlerine göre yaşamak mı daha iyi yoksa eğitimsiz yaşamak mı diye sormak isterim berivan arkadaşımıza bende 19 yaşında bir bireyim bana göre eğitim ailede başlayan birşeydir evet okulda eğitimde çok önemli ama bu ifade özgürlüğünden daha önemli değil bana göre, hani çoğumuz öğretmenlerimize şunu demişizdir diye düşünüyorum “hocam bu bizim karşımıza nerde çıkacak “ diye buradan bile anlayabiliriz Yani bu bizim elimizde bizim yerimize başkalarının konuşmasını mı isteyeceğiz yoksa biz zaten eğitimini aldık bunların mı diyeceğiz lütfen bunun farkına varın !
Üç Kız Kardeş 14. Bölüm Tanıtım
1:08
Süreç Film
görünümler 144 B
Sakiler - Doyamadım (Official Video)
3:48
Sakiler Müzik
görünümler 356 B
Filenin sultanları | once said #fileninsultanları #millitakim
1:35
HİLALCE🌙#100olalım
görünümler 116 B
İbrahim Selim ile Bu Gece #55: Engin Öztürk, Eskitilmiş Yaz
1:22:34
Zorlu Performans Sanatları Merkezi
görünümler 955 B
Düşük Bütçeli Talk Şov / Ebrar Karakurt
34:12
Noluyo Ya ¿
görünümler 2 Mn
Kemal Sunal?
0:32
Taha Mert
görünümler 291 B
Balkan Ninnisi Yakında TRT 1'de!
1:06
TRT 1
görünümler 306 B
Elraenn | Ee haklı :D (Saniye)
0:27
TwitchWest
görünümler 154 B